Clake SLR

Clake SLR je ručně ovládaná zadní brzda, někdy nazývaná také jako LHRB (Left Hand Rear Break). Nejedná se o systém převzatý z jízdních kol, SLR je speciálně navržena pro motocykly. Nabízí mnohem lepší ergonomii, daleko větší výkon a lepší pocit z ovládání než jiné systémy trhu. Zanechává zároveň dostatek prostoru pro většinu přepínačů. Je tedy zároveň nejkompaktnějším dostupným systémem.

Clake SLR se hodí na jakýkoliv motocykl se spojkovou pumpou Brembo PS10 – což zahrnuje většinu modelů KTM, Beta, Husqvarna, Husaberg, GasGas, TM a mnoho dalších. Je vhodný jak pro motocykly se standardními spojkami, tak zejména pro ty, které jsou vybaveny automatickou spojkou (např. typu Rekluse). Má páčku zakončenou kuličkou (dle FIM předpisů) a dostatečně velkou nádržku na brzdovou kapalinu, abyste ji nemuseli doplňovat s postupným opotřebením brzdových destiček.

Pro zajištění kontroly té nejvyšší kvality vyrábíme celou Clake SLR sami, bez využití externích dodavatelů. Hlavní součásti jsou obráběné na CNC strojích z polotovaru ze slitiny hliníku 6061. Páčka se otáčí na vysoce kvalitních utěsněných kuličkových ložiscích. Páčka je snadno nastavitelná na dosah prstů a je sklopná, aby nedošlo k jejímu poškození. Je také vybavena velmi kvalitní teflonovou hadičkou s opletením.

Pokud si přejete zachovat zadní brzdový pedál, objednejte Clake SLR Dual Control. Použitím volitelné sady s hadičkou máte také možnost výměny funkcí páček. To znamená, že páčka SLR bude ovládat spojku a páčka Brembo bude ovládat zadní brzdu.

Výhody Clake SLR

  • Pravá noha nemusí být na stupačce při brzdění do pravé zatáčky, ale pomáhá udržet stabilitu.
  • Konzistentní použití zadní brzdy bez ohledu na to, jak nerovný je terén.
  • Vaše pravá noha si zachovává optimální polohu na stupačce bez ohledu na brzdění.
  • Naklonění motocyklu v ostrých zatáčkách neovlivňuje přístup k zadní brzdě.
  • Mnohem snazší použití zadní brzdy při jízdě po zadním kole zabrání převrácení.
  • Možnost brzdění i v případě, že se potřebujete opřít pravou nohou, např. v prudkých svazích.
  • Snazší rozjezd do strmých svahů s oběma nohama na zemi.
  • Přístup k zadní brzdě, pokud vedete motocykl vedle sebe ze strmého svahu.
  • Možnost ovládání zadní brzdy i přes to, že díky jezdecké chybě je pravá mimo stupačku.
  • Ideální pro jezdce s postižením nebo zraněním, které omezuje použití pravé nohy.

Systém Dual Control

Zadní brzdový pedál je možné zcela odstranit nebo zvolit systém Dual Control. Tento systém umožní zachovat brzdový pedál, takže můžete plynule přecházet mezi brzděním zadního kola rukou nebo nohou. Popis funkce systému Dual Control najdete dole na stránce ZDE.


Často kladené otázky

Trvá dlouho zvyknout si Clake SLR?

Jezdci, kteří dříve jezdili na kole, si obvykle na brzdění zadní brzdy rukou zvyknou okamžitě. Ostatní říkají, že potřebovali na přizpůsobení několik hodin.

Mohu používat Clake SLR zároveň se spojkou?

Ergonomie umožňuje jezdci jednoduše pohybovat jedním prstem mezi páčkou spojky a páčkou zadní brzdy podle potřeby. Někteří jezdci volí způsob s jedním prstem na každé páčce, aby mohli ovládat obě současně. Clake SLR byl navržen tak, aby to bylo možné.

Zablokuje Clake SLR zadní kolo v případě potřeby?

Ano. Obvyklá stížnost na některé systémy LHRB (levoruční zadní brzda) je na nedostatek brzdné síly. Ale Clake SLR používá dostatečně veliký brzdový válec a odpovídající pákový efekt, který umožňuje zablokování zadního kola podle potřeby.

Je Clake SLR snadno poškoditelná?

Není, ale přesto se doporučuje použití kvalitních chráničů páček a rukou. Systém je velmi kompaktní, takže je nepravděpodobné, že by došlo k přímému nárazu. Také páčka je velmi pružná.

Mohu Clake SLR přemontovat na jiný motocykl?

Ano, pokud má spojkovou pumpu Brembo PS10. Ta se používá na většině evropských terénních motocyklů.

Mám malé ruce, bude pro mě Clake SLR vhodná?

Ano. Povolení jednoho šroubu umožní nastavení páčky přesně tak, jak vám bude vyhovovat.

Je montáž Clake SLR náročná?

Jediné, co potřebujete, je základní znalost o odvzdušňování brzdového systému. Nejdůležitější je trpělivost, protože proces dokonalého odvzdušnění celého systému může trvat delší dobu.

Nemohu se rozhodnout, zda mi Clake SLR bude vyhovovat. Máte pro mě nějakou radu?

Podívejte se na našich stránkách do sekce „Který typ Clake?“, kde naleznete stručný přehled a popis každého výrobku Clake. Konstruktér všech produktů naší společnosti – Owen Hutchison – zde přidal také svůj osobní názor a doporučení nejvhodnějšího typu Clake pro konkrétní styl jízdy a určitý terén. Můžete zde také kliknout na tabulku srovnávající všechny technické údaje o každém výrobku Clake. Doufáme, že tyto informace vám pomohou vybrat si ten nejvhodnější výrobek Clake.